JAK ZKVALITNIT DOPRAVNÍ PROSTŘEDÍ? I NA TO HLEDÁ ODPOVĚĎ STUDENTSKÁ SOUTĚŽ MOJE VIZE NULA

14. září

Startuje šestý ročník projektu MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice a studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol mají opět šanci přispět ke zvýšení bezpečnosti na českých silnicích. Od roku 2012 do konce roku 2022 přišlo o život na našich silnicích celkem 6 096 lidí. I ke snížení tohoto čísla mohou studenti přispět a to buď jako jednotlivci nebo až v 7 členných týmech.

Jedná se o soutěž, ve které mladí lidé zpracovávají své nápady týkající se zvýšení bezpečnosti na českých silnicích. „Dopravní bezpečnost by se neměla řešit pouze mezi studenty dopravních škol a fakult. Témata patří i na obory pedagogické, zdravotnické či ekonomické. Účastníkem silničního provozu je každý z nás, proto se i problematika týká každého z nás. Věřím, že i otevřením témat u stolu s přáteli v kampusu, vytváříme prostor k zamyšlení, diskusi i následnému jednání či vytváření vlastních hodnot. Těch, které charakterizují odpovědného účastníka silničního provozu,'' říká Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti. 


Na webových stránkách projektu www.mojevizenula.cz jsou zveřejněny oblasti a konkrétní témata, ze kterých mohou studenti vybírat, nebo se jimi inspirovat. Studenti zde naleznou i přesné znění pravidel soutěže a návod na to, jak do soutěže svůj projekt zapojit. Svůj nápad musí zaregistrovat do 31. 3. 2024 a zpracovaný odeslat do 30. 4. 2024. Na projektu ale mohou pracovat po dobu celého školního roku 2023/2024. K dispozici mají i řadu odborníků z různých oborů, od kterých mohou studenti získávat cenné rady a kteří jsou připraveni jim pomoci. Do finále se mohou dostat jen projekty, které jsou zkonzultovány s odborníkem, nebo projekty, které jsou navržené ve spolupráci s městskými samosprávami.


„V období od září 2023 do března 2024 chystáme pro studenty motivační dopravně bezpečnostní přednášky, během kterých jim poskytneme nějaké základní statistické údaje, přiblížíme jim důvody, proč se této problematice věnujeme a hlavně jim představíme projekt MOJE VIZE NULA a možnosti, jak se do něj zapojit,'' doplňuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.


„Tento projekt patří mladým lidem. Důležitý je pro nás jejich pohled na věc a jak bezpečnost na silnicích vnímají oni. Můžeme se tak vzájemně obohatit a najít třeba i inovativní řešení některých problémů, se kterými se jako účastníci silničního provozu setkáváme,'' uvádí Roman Budský za Platformu VIZE 0. Ty projekty, které budou během základního a semifinálového kola nejlépe hodnoceny postoupí do finálového kola. Šest finalistů následně bude mít možnost představit svůj projekt odborné porotě a ostatním finalistům a poprat se tak nejen o hodnotné ceny. Finalisté si mezi sebou rozdělí částku 102 500 Kč, získají zkušenosti se zpracováním projektů a budou mít příležitost získávat další zkušenosti prostřednictvím placené odborné stáže či dokonce pokusit se společně s Platformou VIZE 0 získat finanční prostředky z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů na realizaci svého projektu. 


„V prvních ročnících jsme se setkávali s velkým množstvím projektů zaměřených na marketingovou komunikaci a osvětu. Jsme rádi, že v těch minulých už jsme přilákali a motivovali i studenty technických oborů navrhující inovace v oblastech autoškolství, infrastruktury či využití technologie ve vozidlech a podobně,'' vysvětluje Milan Medek z Nadace pojišťovny Kooperativa a doplňuje: „Je řada oblastí ještě neprozkoumaných a neřešených, a my věříme, že i ty v tomto roce pootevřeme. Ať už se jedná o problematiku post-crash, vzdělávací koncepce, telematiku, ad.“


Do pátého ročníku soutěže se aktivně zapojilo celkem 307 studentů, kteří se podíleli na vzniku 116 originálních projektů přihlášených do soutěže. Nejlépe si vedl projekt Zpověď vraku, který představil tým studentů z Vysoké školy ekonomické v Praze. Studenti navrhli komunikační kampaň, která cílí na mladé řidiče prostřednictvím vraku auta a virtuální reality. 


Soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice vyhlášená Platformou VIZE 0, spolufinancovaná z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a organizovaná Týmem silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o. p. s.) proběhne ve školním a akademickém roce 2023/2024, tentokrát již pošesté.